loader img
YUKARI

Faydalı Bilgiler

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

 • Bu hastalıkta dikkat eksikliği ve aşırı hastalık derecesinde hareketlilik ön planda ve hemen her zaman bulunan belirtiler olduğu için bu rahatsızlık DİKKAT EKSİKLİĞİ-HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU olarak literatüre geçmiştir. Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu belirtileri gösteren çocuklar herhangi bir nedensel bozukluk göstermezler. Kiminde denge bozukluğu ve beceri yetersizliği kiminde algılama bozukluğu ve beyin dalgalarında düzensizlik bulunur. Öğrenme, zekâya uygunluk göstermez. Yazma ve okuma öğrenmeleri çok geç ve güç olur. Harfleri atlarlar ve karıştırırlar.


  Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Bulunan Çocuğun Kişilik Özellikleri:
  - Devamlı hareketlidir. Otursa bile oturduğu yerde elleri-ayakları hareket halindedir.
  - Bekleme problemi vardır. Ataktır ve bekleme süreleri çok azdır.
  - Bebekliklerinde ana-babaya çok yorucu bir çocuk olarak gelir.
  - Genelde başkalarının sözünü kesen, laf dinlemez ve yaramaz bir çocuktur.
  - Dikkat eksikliği yüksektir. Bu yüzden okul başarısızlığı görülür, dikkatini odaklandıramaz.
  - Günlük etkinliklerde çoğu zaman unutkandır.


  DEHB’in Görülme Sıklığı Nedir?
  DEHB belirtileri 4 yaşında ortaya çıkabilir, fakat genellikle çocuk okula gidene kadar fark edilmez. DEHB belirtileri daha çok ders dinleme ya da yemek yeme gibi kurallara uyulması gereken durumlarda ortaya çıkar. Bozukluk, erkeklerde kızlara oranla 4-9 kat daha fazladır ve okul çağındaki çocukların yüzde 3-5’inde görüldüğü varsayılmaktadır.


  DEHB’e Nasıl Tanı Konur?
  Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun net bir değerlendirme testi yoktur. Tanı, genellikle ayrıntılı bir gözleme dayanır. Anne babadan ve eğer okula giden bir çocuk ise öğretmenlerden bilgi alınır. Bazı değerlendirme formlarının doldurulması istenebilir. Bunun yanında gerekli görülürse çocuğa zekâ testi de uygulanabilir. DEHB belirtileri açısından hafif, orta ya da aşırı gibi, çeşitli derecelerde olabilir.